Klub „Rebus” rozpoczął swoją działalność 31 sierpnia 1978 roku jako młodzieżowy klub osiedlowy. Placówka należała do PPS „Społem”, później przejęła ją żorska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Wreszcie, w maju 2001 roku, klub trafił pod skrzydła Miejskiego Ośrodka Kultury.
Losy placówki „Rebus” współtworzyli Joanna i Adam Ogiermanowie, Urszula Brzoza, Ewa Adamczyk-Ścibik, Barbara Kurzawa, Roman Fajdek, Krystyna Jaworska, Elżbieta Szewczuk oraz Halina Maruszak-Gałuszka i Anna Nowińska.
Pod ich auspicjami odbywały się tutaj różnego rodzaju formy działania kulturalno-oświatowego, zabawy, konkursy, wystawy i bale. Na szczególną uwagę zasługują historyczne już bale przebierańców – organizowane w karnawale dla dorosłych mieszkańców Żor. Niebagatelną rolę odgrywały w „Rebusie” także występy znanych artystów estradowych. Dla najmłodszych akcentem zimowym były wszelkie imprezy mikołajkowe, organizowane wespół z Radami Osiedli, a później Dzielnic. Corocznie także dokonywano wszelkich starań, aby letnie wakacje i zimowe ferie także były atrakcyjne dla dzieci i młodzieży. W klubie spotykały się niepełnosprawne dzieci, seniorzy, pasjonaci.
W roku 2000 powstał projekt likwidacji tej placówki, na co Rady i Zarządy Dzielnic Księcia Władysława i Powstańców Śląskich kategorycznie się nie zgodziły. Placówkę przyłączono zatem do, działającego już w różnych delegaturach, Miejskiego Ośrodka Kultury, zarządzanego wówczas przez mgra Lucjana Buchalika.
Klub wznowił swoją działalność 1 czerwca 2001 r. Jego kierownikiem została animatorka społeczno-kulturalna mgr Barbara Chudek, pracownikiem – stażystą pani Katarzyna Pas. Za porządki odpowiadała pani Krystyna Rogalska. Dla nowej szefowej bardzo ważne było integrowanie społeczności, a celem nadrzędnym, aby wszystkie działania odpowiadały potrzebom zarówno młodego, jak i starszego pokolenia.
Do dziś klub posiada bogatą ofertę ciekawych form spędzania wolego czasu. Dawniej były to: koło plastyczne, prowadzone przez panią Marzenę Kuczerę, Urszulę Siwek, Lilianę Wójtowicz, Annę Bodzek-Sikorę, Wiesławę Szczypkę i Dominikę Rakszawską; integracyjne koło sztuki – dla dzieci sprawnych i niepełnosprawnych umysłowo, którego prowadzenia podjęła się pani Maria Nowakowska, później Danuta Wilga; koło dziennikarskie i poetyckie, którym opiekowała się kierowniczka klubu; zajęcia aerobiku i fitnessu dla Amazonek prowadzone przez Klementynę Sołtysikowską-Popiołek — również pomysłodawczynię i założycielkę dziewczęcego zespołu tańca współczesnego „Show Girls”. Później aerobik dla pań prowadziła Renata Chorążyczewska, Katarzyna Babiarz.
Z inicjatywy byłej pracownicy klubu, a obecnie Domu Kultury, Anny Bodzek-Sikory prowadzone były zajęcia florystyczne. Po niej warsztaty przejęła Wiesława Szczypka — karykaturzystka uznana przez Muzeum Karykatur im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, a następnie Dominika Rakszawska z kwiaciarni „Paula” w Żorach.
Swoje próby w „Rebusie”, pod kierownictwem Marii Kożuch, miał Dziecięcy Zespół Taneczny „Wesołe Nutki”. W placówce ćwiczyła też do licznych występów Formacja Taneczna REAKTYWACJA.
Doskonalił tu swoje umiejętności Zespół Pieśni i Tańca Ludowego ”Żory”, pod okiem choreografki Mirosławy Kieloch. Obecnie inny Zespół Pieśni i Tańca „SARI” prowadzony przez Barbarę Wołczyk — choreografa i managera Alicję Hupkę.
Również dorośli amatorzy ruchu przy muzyce znaleźli w klubie swoje miejsce. Od wielu lat odbywały się tu spotkania z tańcem towarzyskim dla grup zaawansowanych, prowadzone przez państwa Mariolę i Zenona Gardyańczyków ze Studia Ruchu i Energii.
W ”Rebusie” swoje próby miał zespół wokalno – instrumentalny „Razem z Nim”, kierowany przez pana Wiesława Lewandowskiego, obecnie „The Posit” z prowadzeniem wokalnym Grzegorza Zaradzkiego. Tańczył też zespół Break Dance, któremu szefował pan Sebastian Paśnicki. Dzisiaj swoje umiejętności muzyczne szlifuje ekipa Mr. Blues, pod okiem gitarzysty i wokalisty Bogdana Rumiaka.
Co trzecią niedzielę miesiąca odbywały się „Targi Staroci”, aż do 2010 r., a co drugi wtorek miesiąca Wieczory Poezji, obecnie Salonik Poetycki we wtorki.
Tradycją jest już coroczna impreza dla pań pod nazwą „Niezwykłe Kobiety dla Niezwykłych Kobiet”, podczas której odbywają się koncerty i spotkania ze specjalistkami, w tym z psycholożką, brafitterką, dietetyczką itp.
Swój przystanek w „Rebusie” ma Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Akcja krwiodawstwa odbywa się w trzecią środę miesiąca od lutego do października. Razem z Harcerską Służbą Krwi przy Komendzie Hufca ZHP w Żorach klub organizuje ją od blisko czternastu lat.
Z przyjemnością współpracujemy z miejscowymi organizacjami pozarządowymi: m. in. Stowarzyszeniem „Amazonki”, „Liczy się rodzina”, Klubem Sportowym „Roszada”, Żorskim Stowarzyszeniem dla Zwierząt, „W świecie ciszy”. Od wielu lat pracownice Klubu ”Rebus” tworzą trzon żorskiego sztabu Wielkiej Organizacji Świątecznej Pomocy..
Od 2015 roku „Rebus” wraz z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (koło w Żorach) bierze udział w organizacji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Największą imprezą plenerową z udziałem Klubu „Rebus” jest Jarmark Władysławowski, organizowany przez Zarząd i Radę Dzielnicy Księcia Władysława oraz Miejski Ośrodek Kultury w Żorach.
Wieloletnim zwyczajem w naszym klubie jest Bal Najstarszego Mieszkańca Dzielnicy Księcia Władysława, który odbywa się z inicjatywy Zarządu i Rady Dzielnicy Księcia Władysława. Ponadto swoje spotkania, w tym zabawy karnawałowe, „wigilijki” itp., mają tu członkowie żorskiego koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W „Rebusie” odbywają się też zebrania żorskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Każdego roku placówka przygotowuje bogatą ofertę zajęć dla dzieci na czas wolny od szkoły. W wakacje i ferie dziennie odwiedza nas średnio 45 młodych ludzi. Organizujemy też przedstawienia, gry i zabawy z okazji Dnia Dziecka oraz Mikołaja. W działaniach wspierają nas Zarządy i Rady Dzielnic Księcia Władysława oraz Powstańców Śląskich.
Od wielu lat na terenie placówki odbywa się wspaniała impreza dla rodzin, a mianowicie Festiwal Gier Logicznych i Układanek. Przy organizacji wydarzenia brali udział: Regionalne Stowarzyszenie Kulturalne, Fundacja Proaktywni, Polskie Towarzystwo Kulturalne, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz UKS Football Academy Żory.
Na klubowej scenie cyklicznie odbywają się koncerty noworoczne dla przedszkolaków oraz spektakle przygotowywane przez "rebusowe" zespoły teatralne: Amatorski Teatr Dorosłych "Apteczka" i Teatr Dramatyczny "e-S-ka", w których sztuki tworzy i reżyseruje filolog polska, Barbara Musiałek, kierownik Klubu Rebus od 2024 r.
Od narodzin klubu minęło 46 lat. Dawni wychowankowie dzisiaj przyprowadzają tu swoje pociechy. Za swoje działania Barbara Chudek, która kierowała Klubem "Rebus" do 2024 r., została uhonorowana odznaką „Przyjaciel Dziecka” — wyróżnienie nadawane przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.