Tańce, hulanki, swawole. Jak przystało na prawdziwego nastolatka – „Sari” hucznie odprawiło swoją imprezę urodzinową. Członkowie zespołu zaprezentowali najlepsze choreografie z długiej, 15-letniej działalności, bazujących na tańcach narodowych i regionalnych.
- Krakowiak, oberek, kujawiak, a nawet „Lublin” i „Kaszuby”. Chcemy dzisiaj przedstawić to, co przez te wszystkie lata udało nam się najlepiej – podkreślała jeszcze przed koncertem Barbara Wołczyk, jedna z założycielek „Sari”, która z pewnością stoi za jego ogromnymi sukcesami. Uroczysty koncert, który odbył się 12 czerwca w Kinie na Starówce, był głównym punktem obchodów 15-lecia żorskiego Zespołu Pieśni i Tańca. Przed licznie zgromadzoną publicznością (potrzebne były dostawki!) zaprezentowali się nie tylko byli i obecni członkowie zespołu, ale również zaprzyjaźnione zespołu: Taaka Kropa oraz Ladies Banditos. Miłość do folkloru połączyła pokolenia. Wśród oklaskujących występy znalazły się rodziny członków zespołu, przyjaciele, mieszkańcy zakochani w folklorze, a także władze miasta, reprezentowane osobiście przez pana prezydenta Waldemara Sochę. Prezydent Żor z okazji jubileuszu życzył Zespołowi samych sukcesów w przyszłości oraz podkreślał, jak ważną rolę w naszym życiu spełniają zespoły folklorystyczne. W prezencie urodzinowym prezydent przekazał czek opiewający na pięć tysięcy złotych. O zespole nie zapomniała także Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która wsparła go finansowo, Pieniądze z pewnością się przydadzą.
- Pandemia odgraniczyła nasze koncerty i niestety budżet jest teraz bardzo uszczuplony. Przez ostatnie dwanaście lat mogliśmy więcej wyjeżdżać. Teraz mamy z tym trochę problem, ale liczymy, że wszystko wróci do normy - tego życzyła sobie i wszystkim członkom „Sari”, Barbara Wołczyk. My w jej imieniu dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom, sponsorom, przyjaciołom, za zaangażowanie i wsparcie okazywane przez te wszystkie lata. Obchody jubileuszu nie ograniczyły się wyłącznie do koncertu. W ramach urodzin Zespołu Pieśni i Tańca odbył się wernisaż "Folk Up!", który był świeżym spojrzeniem na bogatą Polską kulturę ludową. W rolę modeli wcielili się tancerze Zespołu, a po drugiej stronie obiektywu – Julia Kostrzewska. W wyniku ich współpracy ze specjalistką do spraw makijażu artystycznego – Oliwią Kubiczek powstały zdjęcia inspirowane przyrodą, kulturą, wzornictwem i życiem codziennym naszych przodków w poszczególnych regionach Polski. Wernisaż był znakiem, że żorska młodzież chce kultywować śląską tradycję, która sprawia, że jesteśmy tacy wyjątkowi.
https://www.facebook.com/MOKZory/posts/1914158555455278